Projekt Erasmus+ „Przedsiębiorczość kluczem do sukcesu”, którego nasza szkoła jest koordynatorem, będzie realizowany w latach 2018-2020 we współpracy szkół europejskich z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Rumunii i Bułgarii.
Szkoły partnerskie będą prowadzić jednakowe działania edukacyjno-badawcze w swych krajach. Efekty prac będą przedstawiane na sześciu spotkaniach na których pojawią się przedstawiciele młodzieży i nauczycieli z wszystkich krajów partnerskich.
Każde spotkanie będzie miało temat przewodni:
Celem działań projektowych będzie kształtowanie postaw przedsiębiorczych młodzieży oraz zdobycie przez nią wiedzy dotyczącej założenia i prowadzenia własnej firmy.
Uczestnicy dowiedzą się, jak założyć własną firmę oraz jak efektywnie nią zarządzać. Wykorzystamy grę symulacyjną oraz najnowszą metodę projektowania "Design thinking” stosowną obecnie w przedsiębiorstwach. Poznamy zasady finansowania działalności małych i średnich firm oraz, jak skonstruować biznesplan. Dowiemy się, jakie są prawa konsumenta oraz jak działać na rynku ekologicznie, jako przedsiębiorca i konsument. Jakie są skuteczne metody ubiegania sie o pracę oraz jak profesjonalnie przygotować dokumenty na spotkanie z przyszłym pracodawcą.
Projekt umożliwi lepsze wejście uczniów na europejski rynek pracy. Będą posiadać motywację do doskonalenia zawodowego. Zdobędą wiedzę i umiejętności zawodowe oraz będą świadomi swoich mocnych stronych oraz w jaki sposób mogą je rozwijać.
Uczestnicy spotkań partnerskich otrzymają uznane na europejskim rynku pracy certyfikaty Europass Mobility.
Będziemy kształtować miękkie umiejętności, jak komunikację werbalną i niewerbalną, autoprezentację, kreatywność oraz techniki negocjacyjne.
Odwiedzimy przedsiębiorstwa i instytucje zajmujące się przedsiębiorczością w krajach partnerskich.
Będziemy promować własny kraj i region, oraz aktywny i ekologiczny tryb życia i biznes.
Działania projektowe pozwolą nam na rozwój innowacyjności, kreatywności i przedsiębiorczości oraz kształtować postawy społeczne i obywatelskie wśród uczestników projektu.
Wprowadzimy i upowszechnimy nowoczesne metody edukacji ekonomicznej tj. metody projektu, grywalizacji, gier symulujących działanie firm, badania ankietowe, badania eksperymentalne, tworzenie filmów, prezentacji i prototypów produktów, przeprowadzanie wywiadów.
Wspólne działania projektowe młodzieży ze szkół zagranicznych, prowadzenie zajęć warsztatowych i ćwiczeń przez uczniów zwiększy ich motywację do nauki języków obcych, zapozna z kulturą i zwyczajami krajów partnerskich oraz ułatwi przełamywanie wzajemnych uprzedzeń i pozwoli kształtować postawy tolerancji.
Praca w międzynarodowych zespołach oraz prezentacja wyników na forum umożliwi praktyczne stosowanie języków obcych, technologii komputerowej oraz pozwoli na wyzbycie się tremy przed wystąpieniami publicznymi.
W projekcie wezmą udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz instytucje lokalne (przedsiębiorcy, pracownicy firm szkoleniowych i uczelni wyższych, studenci, przedstawiciele organizacji młodzieżowych)
Po każdym ze spotkań powstaną wspólne produkty, będący rezultatem działań uczestników, które będą dostępne na stronach internetowych każdej szkoły.
Jakie szkoły współpracują przy projekcie ERASMUS+?
Nazwa szkoły |
Kraj |
ZESPÓŁ SZKÓŁ ADMINISTRACYJNO-EKONOMICZNYCH - koordynator projektu |
Polska (Gdynia) |
Hanse-Schule für Wirtschaft und Verwaltung |
Niemcy (Lübeck) |
IES San Isidoro |
Hiszpania (Cartagena) |
ISTITUTO DI ISTRUZIONE SUPERIORE "GIORDANO BRUNO" |
Włochy (Bolonia) |
Liceul Tehnologic Pucioasa |
Rumunia (Pucioasa) |
Sofia Vocational High School of Tourism |
Bułgaria (Sofia) |
Jak pracujemy przy projekcie?
- w szkole i na warsztatach
- na spotkaniach z przedsiębiorcami i przedstawicielami instytucji szkoleniowych i uczelni wyższych
Zapraszamy uczniów do współpracy!
Orłowski Ekonomik - dobra szkoła na każde czasy
81-540 Gdynia
al. Zwycięstwa 194